464 80 61

Kültür Mh. Lozan Meydanı No:4 Konak İzmir

info@ial1888.org

İzmir Atatürk Lisesi

Marka İsimler

İzmir Atatürk Lisesi Mezunları

Eski başbakanlarından Şükrü Saracoğlu ve Şemsettin Günaltay, İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu.

Türkiye’nin 5. Millî Eğitim Bakanı Hüseyin Vasıf Çınar, lise öğrenimini o zamanki adıyla İzmir İdadisi olan okulda tamamladı. 1925-1929 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı yapan Mustafa Necati ve aynı görevi 1932-1933 yıllarında yürüten Reşit Galip de bu okulda öğrenim gördü.

56. ve 57. hükûmetlerde Millî Eğitim Bakanlığı yapan Metin Bostancıoğlu, okulda bir süre eğitim alanlardan. Eski Millî Savunma Bakanlarından İlhami Sancar, İçişleri Bakanlarından Hilmi Uran, Maliye Bakanlarından Sümer Oral, Adalet Bakanlarından Mahmut Esat Bozkurt ve Meclis-i Mebûsan Başkanı olarak görev yapan Halil Menteşe de okulda eğitim gören ünlülerdendir.

Genelkurmay Başkanlığı yapan Kâzım Orbay ve Memduh Tağmaç, yazar Necati Cumalı, şair Attilâ İlhan, ünlü kalp cerrahı Siyami Ersek, müzikolog ve devlet sanatçısı Ahmet Adnan Saygun, yazar Samim Kocagöz ve eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, ünlü tiyatrocu ve senarist İhsan Yüce de bu okulda eğitim almış isimler arasındadır.

ial1888org